W sobotę, 15 lipca br. o godz. 14.00, na dziedzińcu Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po ceremonii wojskowej, o godz. 15.00 Terytorialsi zapraszają do parku pałacowego na piknik wojskowy pełen atrakcji.

 Dobiega końca szkolenie podstawowe nowo wcielonych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, przygotowane w ramach projektu „Wakacje z WOT”. 127 ochotników z Lubelszczyzny przez szesnaście dni zdobywało podstawowe umiejętności wojskowe z zakresu, m.in. strzelectwa, taktyki, łączności, topografii oraz pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki. Przed nimi jeszcze sprawdzian - tzw. pętla taktyczna, która zweryfikuje zdobytą wiedzę i umiejętności.
Ukoronowaniem trudów intensywnego szkolenia będzie przysięga wojskowa. Ceremonia zaprzysiężenia nowych żołnierzy 2 LBOT rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 14.00, w pięknej scenerii Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Poprzedzi ją uroczysta Msza Święta w Kościele Świętej Trójcy, o godz. 13.00.
Po oficjalnych uroczystościach, o godz. 15.00, na terenie parku pałacowego rozpocznie się piknik wojskowy. W programie zaplanowanych jest wiele atrakcji dla dorosłych, dzieci oraz miłośników militariów.

Najnowszy sprzęt i wyposażenie zaprezentują zarówno Terytorialsi, jak i żołnierze wojsk opereracyjnych, a wśród nich m.in. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, która zawita do serca Radzynia Podlaskiego ze swoim ciężkim sprzętem bojowym. Stoiska pokazowe z najnowszym wyposażeniem przygotują także służby mundurowe – Pogranicznicy, Strażacy i Policjanci. Z kolei Terytorialsi z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty przygotowali specjalny pokaz dynamiczny. Będą również grupy rekonstrukcyjne i wiele ciekawostek dla miłośników historycznych militariów. Dla dzieci i młodzeży przewidziane są różne zabawy, konkurencje sportowe, a dla najmłodszych dmuchańce. Na scenie odbędzie się koncert orkiestry wojskowej z Lublina. Dla wszystkich gości nie zabraknie wojskowej grochówki.

Na stoisku promocyjno-rekruterskim 2 Lubelskiej Brygady OT będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie i warunkach wstąpienia w szeregi formacji. Zdecydowani na przygodę z WOT będą mogli na miejscu złożyć wniosek o powołanie.